Cesaretleriyle destan yazan Türk Milletinin darbe girişimine gösterdiği direnişin yıl dönümü olan “15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri yüzlerce vatandaşın katılımıyla ilçemiz festival alanında gerçekleştirildi.
 
Törene İlçe Kaymakamı Yakup KILINÇOĞLU, Başmakçı Belediye Başkanı Ayhan GÖNÜLLÜ, İlçe Jandarma Komutanı Hakan ÖZKAN, İlçe Emniyet Amiri Yaşar HIZLIDERE, Siyasi Parti temsilcileri, İlçe Müdürleri, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ve diğer protokol üyeleri ile yüzlerce vatandaş katıldı.
 
Saygı duruşunda bulunulmasının akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı.
 
İlçe Müftüsü Hasan AKSOY tarafından tüm şehitlerimiz ve ülkemizin refahı için dua edildi.
 
Törende Ak Parti İlçe Başkanı Ramazan BOZBAŞ, İlçe Jandarma Komutanı Hakan ÖZKAN, Belediye Başkanı Ayhan GÖNÜLLÜ ve İlçe Kaymakamımız Sayın Yakup KILINÇOĞLU günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını gerçekleştirdiler. Kaymakamımız “Geçen yıl bu saatlerde halkımız, her bölgede hainlerin karşısına gazi ve hatta şehit olmayı göze alarak çıktılar ve büyük bir destan yazdılar. Önemli ve derin bir tarih üzerine kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Bu toprakların önemli bir özelliği var. Hem insanlık için, hem de İslamiyet için önemli bir korunak olmuştur. Bunu daha iyi kavrayabilmemiz için tarihimizin dönüm noktalarını iyi bilmemiz gerekiyor. Bundan sonra inşallah bu tür sıkıntıları yaşamayacağız. 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günümüzde bir arada olduğumuz için herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.
 
15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı konuşmaların akabinde şiirler, ilahiler, çeşitli etkinliklerle devam etti. Saat 00:13’de tüm camilerimizden okunan sela’nın akabinde yüzlerce vatandaşımızın katılımı ile birlikte yürüyüş yapılarak, konvoy eşliğinde devam eden program sabah namazının ardından sona erdi.